25.04.2026

Ilomantsin kyläkummi korostaa kyläkulttuurin arvoa

Neljä kyläkummia on aloittanut Ilomantsissa tarkoituksena auttaa paikkakunnalle muuttaneita tai muuttoa miettiviä ja kunnassa osan aikaa oleskelevia monipaikkaisia. Kyläkummien esittelyt sekä monipaikkaisille ja muuttajille suunnattu infopaketti ovat nähtävissä Ilomantsin kunnan verkkosivuilla.
Kuva tulossa

Ilomantsin kyläkummit kokoontuivat Puustilan maisematilalla tammikuussa 2026. Kuva: Inka Viljamaa

Ilomantsin kyläkummi korostaa kyläkulttuurin arvoa

Neljä kyläkummia on aloittanut Ilomantsissa tarkoituksena auttaa paikkakunnalle muuttaneita tai muuttoa miettiviä ja kunnassa osan aikaa oleskelevia monipaikkaisia. Kyläkummien esittelyt sekä monipaikkaisille ja muuttajille suunnattu infopaketti ovat nähtävissä Ilomantsin kunnan verkkosivuilla.

Ilomantsin Möhkössä asuva Miika Vanhapiha päätti ryhtyä kyläkummiksi monestakin syystä.

"Ilomantsiin vähän aika sitten eli vuonna 2024 muuttaneena tulee herkästi mieleen, mitä tietoa alueelle juuri saapunut kaipaa. Lisäksi haluan, että kyläkulttuuri nousee jälleen arvoonsa. Kylistä on tullut aiemmin kaikki se hyvä mitä meillä Suomessa on, mutta tämä näkökulma on jäänyt viime vuosina liian piiloon."

Vanhapihan mielestä kyläkulttuurin arvoja ovat aito yhteydenpito ja toisten auttaminen sekä tietty omavaraisuus.

"Nämä korostuvat nyt entistä enemmän, kun maailmassa on hirveästi myllerryksiä. Jatkossa tämän kaiken keskellä on helpompaa, kun lähdemme jälleen harjoittelemaan ja harjoittamaan toisten auttamista."

Ilomantsia on syytä mainostaa

Vanhapihan lisäksi Ilomantsin kyläkummeina toimivat Maukkulassa asuva Meri Viljamaa sekä kirkonkylän Liisa Mononen ja hieman Joensuun puolelle livahtanut, mutta Ilomantsiin tiiviisti sitoutunut Riitta Ryynänen.

Kunnanvaltuutettuna neljättä kautta toimiva Liisa Mononen seuraa tiiviisti muidenkin pitäjien asioita, ja kyläkummiudestakin hän sai ensimmäiseksi tietää Rääkkylän suunnalta.

"Mietin heti, että tämähän olisi kiva juttu, joten minussa oli jo valmista hedelmällistä pohjaa asiaan, kun Ilomantsin ryhmään kysyttiin mukaan. Olen oikeastaan koko ikäni maatilamatkailussa ja esimerkiksi matkailumessuilla toiminut eräänlaisena kyläkummina tietoa Ilomantsista jakaen, joten tämä on luontevaa toimintaa."

Samaa kertoo Meri Viljamaa, joka hänkin tunnustaa mainostavansa Ilomantsia kaikkialla ja kaikille.

"Nyt voin höpöttää asioista ihan virallisesti kyläkummin nimissä."

Viljamaa muutti miehensä Sauvo Henttosen kanssa Ilomantsiin vuonna 1991.

"Ja onneksi älysimme muuttaa. Tämä on edelleen maailman paras paikka asua ja elää."

Puustilan maisematilallaan muun muassa entisöintiä ja remontointia tekevä Viljamaa osaa opastaa Ilomantsiin tulijoita esimerkiksi erilaisten harrastusten pariin.

"Kansalaisopiston kurssit ovat monella tapaa hyviä, sillä esimerkiksi puutöiden tekemisen lomassa tutustuu samalla ihmisiin."

Kierros Pohjois-Karjalan 13 kunnassa

Pohjois-Karjalan Kylät ry:n toiminnanjohtaja Maarit Hämäläinen-Koljonen kertoo, että kyläkummius on saanut alkunsa valtakunnallisesta Suomen Kylät -yhdistyksestä, ja Pohjois-Karjalaa aiemmin kummiryhmiä on perustettu muun muassa Pohjanmaalle.

"Meidän oma yhdistyksemme aloitti kummien etsinnän vuonna 2025 Monipaikkaisten Pohjois-Karjala – potentiaalipuheista tekoihin! -hankkeen pilotissa. Kiersin vuoden 2025 aikana kaikki maakunnan 13 kuntaa esittelemässä ideaa", Hämäläinen-Koljonen sanoo.

Vuoden 2026 alkuun mennessä kyläkummeja on saatu Ilomantsin lisäksi JuukaanKitee/Kesälahdelle, Lieksaan, Nurmekseen ja Rääkkylään. Mukana on yhteensä useampi kymmenen henkeä.

Hämäläinen-Koljosen mukaan Pohjois-Karjalan Kylien yhdistys paitsi hakee uusia kyläkummeja myös tukee mukaan lähteneitä. Tähtäimenä on järjestää muun muassa yhteisiä kokoontumisia niin kuntien sisällä kuin koko maakunnankin tasolla.

"Pilotin jälkeen yhdistyksemme päätti sisällyttää kyläkummit jatkuvaksi toimintamuodoksi. Mukaan saa tulla lisää ihmisiä ja uusia kuntia ja kyliä entisten lisäksi, joten kaikki kiinnostuneet ottakaa yhteyttä", Hämäläinen-Koljonen rohkaisee.

Jokainen kyläkummi saa luoda kummiudesta oman näköisensä.

"Kyläkummiksi sopii ihminen, joka on kiinnostunut muista ihmisistä ja on valmis jelppimään ja myös kuuntelemaan. Tavoite on helpottaa uuden tulijan, osa-aikaisen asukkaan tai kävijän oloa paikkakunnalla sekä jakaa hyvää viestiä meidän maaseutualueistamme ja kylistämme", Hämäläinen-Koljonen sanoo.

Kyläkummien esittelyt verkkosivuilla

Ilomantsin kyläkummien esittelyt ja yhteystiedot ovat nähtävillä Ilomantsin kunnan kyläkummit-nettisivuilla sekä laajempana versiona Vaara-Karjalan kulttuuriyhdistyksen ylläpitämillä MoniPoka-verkkosivuilla, jotka sijaitsevat karhufestivaali.fi-sivujen yhteydessä.

Ilomantsin kunnan uusilla monipaikkaisuus-verkkosivulla on tarjolla myös monipaikkaisuudesta Ilomantsissa kertova tietopaketti sekä paikkakunnan tärkeiden palveluiden ja tietolähteiden linkkiluettelo – niin osa-aikaisten kuin vakituistenkin asukkaiden käyttöön.

Nämä tietokoosteet syntyivät Monipaikkaisten Pohjois-Karjala -hankkeeseen kuuluneessa Vaara-Karjalan kulttuuriyhdistyksen pilotissa, joka pyrki vuoden 2025 aikana kehittämään monipaikkaisuutta koskevaa viestintää.

Seuraava kyläkummien tapaaminen Ilomantsissa on suunniteltu toukokuulle 2026, ja tähtäimenä on olla mukana myös tulevan kesän toripäivässä. Mukaan haluavat uudet kiinnostuneet voivat ottaa yhteyttä Pohjois-Karjalan kylien Maarit Hämäläinen-Koljoseen sekä Ilomantsin kyläkummeihin.

Teksti: Riitta Ryynänen / Vaara-Karjalan kulttuuriyhdistys

Lisätietoa:

Kymmeniä kyläkummeja Pohjois-Karjalaan

Ilomantsin kunnan Monipaikkaiset-verkkosivut

Kyläkummien esittelyt Ilomantsin kunnan verkkosivuilla

Vaara-Karjalan kulttuuriyhdistyksen MoniPoka-sivut

Ilomantsin kyläkummien esittelyt VKKY:n Kyläkummit-sivuilla

Juuan kyläkummitoiminta

Rääkkylän kyläkummit